Áprilisban a Gömör-Kishonti Múzeumban A hónap műtárgya a bugyikfalui Jánoky család 1721-es keltezésű epitáfiuma, amelyet 1963-ban az evangélikus egyház adományozott a múzeumnak. Köszönhetően az egyházak nagyvonalúságának a múzeum tulajdonában több egyházi jellegű kiállítási tárgy is található.
Az epitáfium a templomokban, sírkápolnákban a halottak emlékére állított, díszes keretű, föliratos kép, dombormű vagy föliratos tábla, amelyet a 14. századtól használták. Eredetileg a sírnyílás lezárására szolgált, melyet később a sírhelytől függetlenül helyeztek el. Fából, kőből, többnyire festve készültek. Elterjedésük a 16-17. században jelentős. Ebben az időben számos epitáfium készült az egykori Magyarország területén, elsősorban a Felvidéken és Erdélyben. Az epitáfium fő helyét elfoglaló kép vagy dombormű az elhunytat családjával együtt mutatja be, de lehet a halálhoz, a túlvilági élethez kapcsolódó jelenet is (keresztre feszített Krisztus, a kereszt tövében az imádkozó elhunytak vagy hozzátartozóik, Krisztus feltámadása, utolsó ítélet). Hosszú sírföliratok vagy sírversek örökítik meg a halottak emlékét. A Gömör-Kishonti Múzeuma tulajdonában lévő 1721-es keltezésű, a Jánoky családnak emléket állító kompozíció fő helyét szintén a keresztre feszített Jézus foglalja el, akiket két oldalról vesznek körül a Jánoky család tagjaival. Bal oldalon a férfiak, jobbról a nők foglalnak helyet.
A Hontpázmány nemzetségből származó Jánoky család a 15. században telepedett meg Nagyszuhán. Nevükből eredeztethető a Kanyapta mentén található Jánok település is. Akkor kerültek a kishonti nemesség élvonalába, amikor a 17. században Jánoky Gáspár elvette Jakoffy Katalint, s ezáltal megszerezte a jakoffyaik uradalmát. 1631-ben Rimaráhón iskolát alapított az előkelő nemesi család fiai részére. A család több tagja, így Jánoky Wolfgang és Jánoky Zsigmond is alispáni tsiztséget viselt a megyében. A család utolsó férfitagja Jánoky László volt, aki 1740-ben halt meg. Az epitáfiumon mind a négy említett Jánoky, Gáspár, Zsigmond, Wolfgang és László megtalálható. Az átellenes oldalon a család női tagjai, Szentiványi Julianna, Bartokovits Katalin, Jánoky Mária, Máriássy Klára, Jánoky Mária és Okolicsányi Anna Mária találhatók.
Az epitáfium eredetileg a rimaráhói evangélikus templomban a kripta fölött volt elhelyezve. Amikor 2000-ben az epitáfiumot restaurálták, az oldalsó szárnyán az alábbi feliratot fedezték fel: Az epitáfiumot Jánoki úr részére Johanes Goras készítette.
Angelika Kolár/jdj