Tehetséges füleki alkotók sikereitől hangos a világháló az elmúlt napokban. A Kis Rakonca Néptáncegyüttes a 25. Szlovákiai Gyermek Néptáncegyüttesek Országos Versenyén Likavkán nyerte el a fődíjat, ahogy fődíjas lett a Szvorák Zuzsanna vezette Zsibongó is a 40. Duna Menti Tavaszon. Salgótarjánban Kovács Péter Garp a Nógrád Megyei Önkormányzat Közgyűlése díját kapta, míg Laboda Róbert az Ünnepi Könyvhéten dedikálta Túlzások című verseskötetét.
A Kis Rakonca Gyermek Néptáncegyüttes a 25. Szlovákiai Gyermek Néptáncegyüttesek Országos Versenyén Likavkán, Varga Lia Virágvasárnap című alkotásával aranysávos minősítésben részesült, valamint elnyerte a verseny fődíját. Ahogy Varga Norbert, a csoport vezetője érdeklődésünkre elmondta, külön öröm volt a számukra, hogy egyetlen magyar együttesként a hagyományos magyar tánckultúra értékeit is közvetíthették a csodálatos liptói közönségnek. A csoport ezúton is köszönetet mond Palčo Kingának és Gyenes Barbarának nélkülözhetetlen segítségükért.Amíg a Kis Rakonca Liptóban időzött, addig a Füleki Gimnázium Zsibongó Kisszínpada a 40. Duna Menti Tavaszon szállt versenybe a díjakért, s amíg tavaly ezüstsávos minősítésben részesültek a Lázár Ervin-mese színreviteléért, most gyémánstávos minősítést és fődíjat hoztak haza Arany János A walesi bárdok című versének dramatizált változatátáért. A fődíj mellett a szcenikai megjelenítésért különdíjat vehettek át, míg Balogh Maros megkapta a legjobb alakítás díját is.
A darabot Szvorák Zsuzsanna rendezte, a csoport vezetője Szacsko Monika, az előadás díszleteit és jelmezeit Jana Bialová tervezte.
Idézzük Lakatos Krisztina élménybeszámolóját az Új Szóból: „Igazi színházi élménnyel ajándékozta meg a közönséget a Füleki Gimnázium Zsibongó Kisszínpada. A nyolcosztályos gimnázium 12-14 éves diákjaiból álló csapat Arany János balladáját, A walesi bárdokat dramatizálta játékosan, szellemesen, frissen, vendégszövegeket beépítve, humort és drámát remekül adagolva, példás csapatjátékot és feledhetetlen egyéni pillanatokat mutatva. Olyan előadást láttunk a fülekiektől, amely egy pillanatra sem engedte el a figyelmünket, és mindent tartalmazott, amitől a diákszínjátszás igazán érdekes lehet”.
Az előadást ITT tekinthetik meg.
Sok pihenésre Szvorák Zsuzsannának nem volt lehetősége, ugyanis az Apropó Diákszínpaddal már az 52. Jókai Napokra készülnek, ahol pénteken mutatják be a Fülektől fülekig című versenyelőadásukat, amely fülszöveg egy városhoz, és Mizser Attila és Szvorák Zsuzsanna forgatókönyve alapján készült. A jelmezeket itt is Jana Bialová készítette, a díszlet Fero Mráz munkája. A Jókai Napokon Füleket az Apropó mellett a Zsákszínház képviseli, a Mázik István által rendezett Tortúra című pszichothrillerrel.
S ezzel még nincs vége a füleki sikereknek. A 33. Salgótarjáni Tavaszi Tárlaton Kovács Péter Garp festőművész megkapta Nógrád Megye Önkormányzat Közgyűlésének a díját, míg Laboda Róbert, aki komáromi csoportjával (Pogácsakedvelők) a Duna Menti Tavasz ezüstsávos minősítése után megjárta Szekszárdot is, a Weöres Sándor Országos Gyerekszínjátszó Fesztivált is, egy dedikálás erejéig megállt az Ünnepi Könyvhéten is az Athaneum Kiadónál megjelent Túlzások című kötetével.
S ne feledjék, csütörtökön Rimaszombatban, a Gömöri Fotóklub Galériájában (Három Rózsa Kávézó) három fiatal fotós (Mihályi Szabolcs, Kresnye András és a füleki Micsuda András) Nők a tájban című kiállítása nyílik.
jdj, fotó: lovas és archív