Szlovákiában található a világ egyik legjelentősebb magnezitlelőhelye. Tartalékai több száz évre kitartanak.
Mintegy 150 kilométer hosszan elterülő övezetben Kassától Losoncig hatalmas magnezitlelőhely húzódik. Jelentős része Gömörben, a Nagyrőcei járásban található, ahol a Slovmag Lubeník cég és Szlovákia legnagyobb magnezitgyártó cége, a Szlovák Magnezitművek (SMZ) Jolsva működik.
Vezérigazgatójuk, Roman Gažúr szerint nemcsak európai, hanem globális jelentőségű magnezitlelőhelyük is van. A tartalékkapacitást 250 millió tonnára becsülik.
„Több generációs készletünk van. Becsléseink szerint ez akár 200 év is lehet, mivel a bányászat hanyatlik, és rengeteg anyagot nyerünk a régi bányalerakók újrahasznosításával” – mondta Gažúr.


Nemcsak bányásszák, hanem fel is dolgozzák a magnezitet. Termékeiket elsősorban az acél- és cementiparban, valamint a tűzálló anyagok iparágban tudják értékesíteni. A feldolgozott magnezittermékeiket sikeresen tudják értékesíteni is, öt kontinens 50 országának piacára kerülnek az itt gyártott termékek.
A magnezit is stratégiai nyersanyag, és bár az Európai Unióban Szlovákián kívül már csak Ausztriában, Görögországban és Spanyolországban bányásznak magnezitet, jelenleg még nem tartozik a kritikus stratégiai nyersanyagok közé.
A magnezitet több, mint 150 évvel ezelőtt kezdték bányászni Gömörben, a Feled – Tiszolc vasútvonal építésének kapcsán. A mai működő bányászati üzemek közé tartozik a Slovmag Lubeník és a SMZ Jolsva. 1923-ban kezdték meg működésüket. 1958 és 1989 között az összes bányaüzem a Szlovák Magnezit Művek Kassai Nemzeti Vállalat alá tartozott, így ez a kettő is. A vállalat 1990-ben történt feloszlatása után a jolsvai magnezit és más üzemek önállóvá váltak. Kassán az 1990-es évek közepén ért véget a bányászat. Gömörben azonban az SMZ Jolsva jelenleg a világ egyik legnagyobb égetett magnezit gyártója. Körülbelül 700 főt foglalkoztat, és a régió legnagyobb munkáltatói közé tartozik.

-pravda.sk-