A Szlovák Tudományos Akadémia tájékoztatott a Dobsinai-jégbarlangban végzett kutatások eredményéről. A tudományos társaság szerint a legrégebbi jégrétege 2 600 éves. A jelenlegi jég vastagsága körülbelül 25 méter.
A jég mennyisége csökken, de növekszik is. Ez az éghajlati viszonyoktól függ, ill. a barlangot látogatók által okozott hatások befolyásolják, de jelenleg a jég állapota a barlangban egyenlőre stabil. Ezt a kutatás alapján nyert adatokból állapították meg a tudósok, a Szlovák Tudományos Akadémia pedig tájékoztatást adott ki a mérések eredményéről.
„A részletesebb geodéziai mérések után meglepően pontosnak bizonyultak a kezdeti becslések a barlangban lévő jég mennyiségét illetően, az 1995-ben megállapított 115-120 ezer köbméter (m3) térfogatot a korszerűbb módszerekkel 110 000 m3-re pontosították. A barlang a legnagyobb barlangok közét sorolható a világon” – tudatta Ján Madarás, a Szlovák Tudományos Akadémia Földtudományi Intézetének igazgatója. Hozzátette, hogy jelenleg a jég 25 méter vastag.
Az akadémia szerint a barlang legrégebbi jege körülbelül 2 600 éves. „1995-ből megvannak az első georadar mérések a jég vastagságáról és jellemzőiről. A 2011/2012-es szezon rendszeres méréseinek eredményeihez képest a jég a barlang egyes részein egy-két méterrel csökkent, de másoknál nőtt” – mondta Madarás. Kifejtette, hogy a barlang felfedezésekor a bejáratát is jég borította. Jelenleg nincs ott jég. Ezt a bejárati terület módosítása és a növényzet állapota befolyásolta. „Éppen ellenkezőleg, jelenleg több méter vastag összefüggő jégréteg található a barlang alsó részein, amelyek a felfedezéskor nem voltak eljegesedve” – mutatott rá a tudós.
A jégkörnyezet változásait a látogatók jelenléte és a technikai működtetés befolyásolja. Az akadémia szerint a negatív hatásokat a szigorú szezonális látogatási előírások, és a világítástechnikai változtatások mérsékelhetnék. A barlangban geodéziai és geofizikai méréseket alkalmaznak, mert a jég dinamikusan fejlődik, reagál az évszakos változásokra, mozog, olvad, növekszik, szublimál.
„A mérések célja a barlang különböző részein a jégmasszívum vastagságának és térfogatának meghatározása, ugyanazon helyeken a jég vastagságának változásának rögzítése – a jég dinamikája, olvadása vagy növekedése különböző. A 2019/2020-as szezonban például a Kisteremben, közelebb a barlang kijáratához 127 m3 jég tűnt el, a Nagyteremben viszont 84 m3-rel nőtt a jégréteg” – mondta a geológus.
A Dobsinai-jégbarlang a Szlovák Paradicsom északi részén található. Éghajlati szempontból Szlovákiai leghűvösebb helyei közé tartozik. Azonban az enyhébb vagy rövidebb telek, a nagyon hideg napok csökkenő száma, a hideg napok rövidülése, a kis hótakaró, a bő nyári csapadék, valamint a turizmus hatása földalatti hatásokat okoznak. Az akadémia szerint rendkívül fontos a jég részletes, hosszú távú megfigyelése.
-tasr-