A Kárpát-medence felfedezése elnevezésű sorozat első két kötetét mutatták be Budapesten a 95. Ünnepi Könyvhéten. A Várhosszúrétet és Kispiacot bemutató kötetek a Magyar Írószövetség Szociográfiai Szakosztály „Do you speak Magyar?“ projektje keretében kerültek megírásra.
A Do you speak Magyar? című projekt 2021-ben indult. A projekt célkitűzése nyelvünk határtalan ápolása, a magyar nyelven beszélő emberek életmódja, valamint a trianoni tragédia következményeihez kapcsolódó gondolatai összegyűjtése, és a történelmi régiók bemutatása szépirodalmi eszközökkel. Eddig négy szociográfiai helyszínen jártak, az első két kötet (Várhosszúrét és Kispiac) 2024. májusban, a másik kettő (Tiszabökény és Alsóőr) az év második felében fog megjelenni.
A projekt első táborát, mint arról beszámoltunk, 2021. augusztus 30. és szeptember 5. között szervezték meg Várhosszúréten. A résztvevők nagyrészt a Magyar Írószövetség és a Szlovákiai Magyar Írók Társasága tagjai, ismert és pályakezdő alkotók, akik addig hol tudatosan, hol ösztönszerűen kevertek műveik közé szocigrafikus elemeket.

A szociográfiai írás a kultúra kiemelkedő szegmense, formálója, hírvivője, a politika befolyásolója, a nép hangja. Kritikai műfaj, miáltal lehetséges fejlődni, vigasztalódni. A szépirodalom, ha úgy tetszik, sajátos diszciplínája párbeszédet teremt egymás életét nem ismerő társadalmi csoportok és a helyi kulturális rétegek között.
A Várhosszúrétet és a Rozsnyói járásban élőket bemutató, ill. az elszármazottak szemszögéből íródott kötet első felében ismert szerzők szociográfiai és esszéi, a másodikban a várhosszúréti táborban végzett kutatások eredményeként létrejött írások olvashatók.
„E könyv tizennyolc szerző munkáját és számos idézetet tartalmaz korábban élt, illetve Felvidékhez, Gömör régióhoz, Rozsnyói járáshoz kötődő íróktól, ilyenformán több stílusban és nézőponttal, s mint általában az irodalmi szociográfiák, több formai és műfaji eszközt felhasználva íródott. Esszé, riport, interjú, vers, tényfeltáró elemzés és történelmi visszaemlékezés keveredik a személyes benyomások leírásával“ – áll a kötet előszavában.

Többek között olyan gömöriektől is olvashatunk a könyvben írásokat, mint a mellétei származású költő, szerkesztő Kövesdi Károly, a várhosszúréti mesemondó Badin Ádám és a lekenyei születésű újságíró, közszereplő Beke Beáta, aki a könyv bemutatóján is részt vett: „Amilyen nehezen adtam rá a sok elfoglaltság mellett a fejem, hogy részt vállaljak a kötetben, most olyan nagy örömmel vagyok itt. Köszönöm Dr. Horváth Júlia Borbála író, projektvezető bátorítását és bizalmát, és végtelenül örülök a kötet megjelenésének, ill. a folytatásnak“ – nyilatkozta portálunknak.
A két megjelent kötetet 2024. június 14-én a 95. Ünnepi Könyvhéten a nagyszínpadon Kiss Róbert Richárd, Prima Primisszia díjas tudósító, író és Dr. Horváth Júlia Borbála mutatták be, akiknek a könyvben szintén találhatók írásaik.
