A hétvége folyamán Rimaszombatban is megemlékeztek az 1848–49-es forradalom és szabadságharc eseményeiről.
Az 1848-as forradalom két ikonikus alakjának, Petőfi Sándornak és Tompa Mihálynak a köztéri szobránál tartott koszorúzási ünnepségen közreműködik Csank Máté, valamint a Blaha Lujza Vegyeskórus.
A rimaszombati Csemadok által szervezett megemlékezésen a borongós idő ellenére is szép számban gyűltek össze a helyi és a környékbeli településekről érkező lakosok. Ünnepi beszédet B. Kovács István történész, gömörológus mondott. Ebben kitért arra, hogy Rimaszombatban a szabadságot Petőfi bronzba öntött szobra testesíti meg. Rámutatott, hogy a szobor rövid időre közösségkovácsoló erővé vált a városban, és hogy felállítása 2004-ben alkalmat adott a helyi magyarságnak arra, hogy felemelje a fejét.
B. Kovács emlékeztetett, hogy több mint két évtized múlt el a szoboravatás óta, s már itt az ideje egy számvetésnek, hogy hol is tartunk ma. Ment-e a szobrok által elébb a világ? De sok jót sajnos nem tud mondani. Közösségünk majdnem széthullóban. Fiataljaink jelentős része szanaszét a világban, egyre ritkább a magyar gyermekhang a városban. Falvaink és városunk népességének az átrétegződése lassan befejeződik. Az összetartozás megélésére hivatott alkalmaink egyre csak gyérülnek – sorolta a gondokat. Nehezményezte azt is, hogy a tétlenség és a szakmai köntösbe bújtatott magyarellenesség miatt Arany János szobra még mindig nem állhat Petőfi Sándor és Tompa Mihály szobra mellett a Tompa téren.
A történész szerint nem az a fontos, hogy művirágból készült csokrokkal hajlongjunk Petőfi szobra előtt. Ehelyett inkább hajtsuk le a fejünket és gondolkodjunk el rajta, hogy úgy viselkedünk-e, ahogy egy Rimaszombatban élő magyartól elvárható. „Kívánom, hogy erősödjünk magyarságunk közösségének megélésében!” – zárta beszédét az ünnepi szónok.
forrás: ma7.sk, ujszo.com
A megemlékezésről készült képgalériát megtekinthetik a Gömörilap Facebook-oldalán.