A Sajó folyót immár majd három éve, hogy az egykori alsósajói vasércbányából kifolyó víz szennyezi. Az utóbbi hónapokban a Központi Bányamentő Állomás bányamentői a víz áramlásának irányításán és a szennyezett víz elválasztásán dolgoztak. A további munkálatokra 740 ezer euró értékű projektet nyert a vasércbánya.
„A munkálatok kivitelezése már folyamatban van, kifejezetten a József és Manó bánya részek stabilitásának biztosítása érdekében. Több olyan helyet is azonosítottak, ahol a bányavíz a főfolyosóba kerül. A szükséges bányászati és építőanyagok egy része már meg lett vásárolva. A Gabriella akna szükséges átvizsgálása után az esetleges változtatások be lesznek dolgozva a technológiai tervbe, és az aknába folyó munkálatok részleteit is megoldjuk, amelyek megvalósításának kezdetére január végén kerül sor” – nyilatkozta Karol Weis, az állami vállalat igazgatója.
A Rozsnyói járásban található Alsósajó egykori Siderit bányájában a közelmúltban olyan további munkálatok kezdődtek meg, amelyek célja, hogy megállítsák a bányavizek kifolyását a Sajó folyóba. Decemberben az ércbányák verseny pályázatot hirdetett, olyan vállalkozó számára, aki folytatni tudja a bányamentők által az elmúlt hónapokban végzett földalatti munkákat. A csaknem 740 000 euró értékű projektet hat hónapon belül kell majd befejezni, pontosabban június 23-ig fogja megvalósítani az Elgeo-Banská és a Hornonitrianske bane Prievidza cégek egyesülete.
A volt Sziderit bányában a következő hat hónapban végzendő munkálatok keretében a Manó-mellékben a végső csatorna és vezeték bekötés kiépítése is megvalósul. „Ezt követően, miután stabilizálódott a Márta-vízfolyásból kibocsátott szennyezett bányavíz mennyisége, megfigyelési folyamatra kerül sor, amelynek során a paraméterek értékelésre kerülnek a lehetséges további intézkedések meghatározása érdekében” – tette hozzá Weis.
A következő hetekben az ércbányák közbeszerzést is készítenek két szükségtározó és vízkibocsátási-szabályozási technológia megépítésére. Az állami vállalat 2025-ben a telephelyen földmunkákat, valamint bekötőutak és peronok építését is tervezi elvégezni saját forrásból.
A Sajót 2022 februárjában festette vörösre az egykori Siderit cég vasércbányájából kifolyó víz. A laborvizsgálatok megerősítették, hogy a folyó vizében a vas, a mangán és a szulfát mennyisége is magasabb a határértéknél, és megemelkedett az arzén szintje is. 2022 júniusában katasztrófaelhárítási munkákat végeztek a bányában, hogy alacsonyabb legyen a kifolyó víz ásványianyag-tartalma, a Sajó mentén pedig rendkívüli helyzetet hirdetett a kormány a Rozsnyói, a Nagyrőcei és a Rimaszombati járásban. A szennyezés mérséklésére a kormány 1,5 millió eurót különített el a tavalyi évben. Ennek ellenére a 2022 szeptembere és 2024 nyara közt végzett laboratóriumi vizsgálatok azt igazolták, hogy az arzén koncentrációja növekszik a halak húsában. A Regionális Állat- és Élelmezésügyi Hatóság tavaly augusztusban kiadott intézkedéseben, megtiltotta a Sajó folyóból kifogott halak vadászatát és fogyasztását.
forrás: Teraz.sk