November második hétvégéjét az Erasmus+ Sport program kétéves projektjének keretében Rozsnyón töltötték azon öt ország szervezeteinek tagjai, akik a kamázás, ill. a hagyományőrző és népi (grund) sportok kedvelői. A Nemzetközi Kamakupát ez alkalommal is a rozsnyói diákokból álló egyik csapat nyerte meg, így a projekt második találkozójának kupája is Rozsnyóra került.
2024. november 8. és 10. között Rozsnyón találkoztak a partnerszervezetek tagjai a Pavol Jozef Šafárik Gimnáziumban, ahol a szombati nap ismét elsősorban a kamázásnak volt szentelve.
„Barátságos mérkőzések keretein belül mértük össze erőnket. A sporttevékenységek mellett a partnerek megtekintettek néhány helyi nevezetességet, és közben ízelítőt kaptak bányavárosunk történelméből is. Bízom benne, hogy a rozsnyói találkozó, hasonlóan az előzőhöz, rengeteg élménnyel és emlékkel gazdagított minden résztvevőt” – nyilatkozta portálunknak Lőrincz Tímea, tanár, a projekt rozsnyói koordinátora.
Az első ilyen esemény a szervezők otthonában, Miskolcon zajlott szeptemberben. A háromnapos találkozó csúcspontja a szombati Nemzetközi Kamakupa volt, amelyen a rozsnyói diákok remekeltek és boldogan emelték magasba a győztesnek járó kupát.
A rozsnyói P. J. Šafárik Gimnázium magyar tagozatának diákjai immár másodjára vesznek részt partnerként az Erasmus+ Sport program kétéves projektjében, amelynek keretében kutatásokat és gyűjtést végeznek a hagyományőrző és népi (grund) sportok területén, illetve a projektbe kapcsolódó országok hagyományőrző és népi (grund) sportjaival ismerkednek.
Ilyen regionális sport a miskolci erszénylabda, a KAMA, amelynek egyszerű szabályai és szórakoztató jellege magával ragadja a gyermekeket, a fiatalokat, de még a sportolni vágyó középkorúakat is.
A projekt szervezője a miskolci székhelyű ZÖLD METEOR KAMA TESTGYAKORLÓ- ES TÚRA EGYESÜLET, s a rozsnyói gimnázium mellett partnerként vesz részt benne a lengyelországi Wroclaw, a délvidéki Szabadka és az erdélyi Kolozsvár egy-egy szervezete.
„Diákjaink találkozókon, workshopokon és sporteseményeken vesznek részt a partner országok területén, amelyeknek köszönhetően életre szóló élményeket és tapasztalatokat szereznek, bővül a világnézetük, a látókörük. Nemzetközi kapcsolatokra, barátságokra tesznek szert. Megismerik az adott ország kultúráját, szokásait, hagyományait. A különböző kultúrák és szokások megismerése pedig erősítheti a toleranciájukat, a nyitottságukat, hozzájárul a személyiségük fejlődéséhez” – ismertette a program előnyeit Lőrincz Tímea.