Balajti Lajos a Tornaljai Városi Hivatal volt vezetője a felvidéki magyarság identitásának és kultúrájának megőrzését erősítő, több évtizedes kulturális szervezőtevékenysége elismeréseként vehette át a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést a magyar nagykövetség és a kassai konzulátus által szervezett rimaszombati fogadáson.
Balajti Lajos az általános és a középiskolát szülővárosában, Tornalján végezte, majd 1973-ban magyar – szlovák szakos tanári diplomát szerzett a Nyitrai Tanárképző Karon. Ugyanezen évben házasságot kötött, melyből két gyermeke született. Lánya orvos, fia projektmenedzserként dolgozik, így büszke édesapa, illetve négy unokával büszke nagyapa.
1975-ben alapító tagja volt, és máig is tagja a CSEMADOK Tornaljai Alapszervezete Andante vegyes karának, 2015-től a kórus elnöke. Évente szerveznek kórustalálkozókat magyarországi, erdélyi és hazai baráti kórusok részvételével. 1978 és 2008 között harminc évig volt a CSEMADOK Tornaljai Alapszervezetének elnöke, közben több alkalommal országos és területi feladatokat is ellátott. Jelenleg a Tornaljai Területi Választmány alelnöke.

Balajti Lajos a katonai szolgálat után 1974-től a közös igazgatású (szlovák és magyar tanítási nyelvű) Gömörfalvai Alapiskolában tanított 1990-ig, ahol 1985 és 1990 között az iskola igazgatójaként dolgozott. 1990-ben saját kérésére áthelyezték az akkori Tornaljai Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskolába (ma Kazinczy Ferenc Alapiskola), ahol 20 éven át gyakorolta hivatását.
1990-ben alapító tagja volt Tornalján az Együttélés Politikai Mozgalom alapszervezetének, 1998-ban pedig a három magyar párt egyesülésével létrejött Magyar Koalíció Pártja helyi szervezetének, melynek jelenleg is tagja. 1994 és 2010 között a helyhatósági választásokon az MKP képviseletében négy alkalommal választották meg a Tornaljai Városi Képviselő – testület képviselőjévé. A tanügyi, kulturális és ifjúsági szakbizottságban is jelen volt. 2011-től 4 éven keresztül a Tornaljai Városi Hivatal hivatalvezetőjeként egészen nyugdíjba vonulásáig dolgozott. Munkássága a hivatal fordítójaként és korrektoraként a mai napig aktív.
Balajti Lajos 2000-ben a debreceni Ethnica Alapítvány Pro Gömör-díját, majd 2016-ban Tornalja Város Díját vehette át.